42015sty

Wyższe ceny ubezpieczenia OC w 2015 roku – dlaczego?

Wyższe ceny ubezpieczenia OC w 2015 roku – dlaczego?
5 (100%) 6 głosów

Wzrost cen OC 2015Końcem roku 2014 w mediach zrobiło się głośno na temat znacznych podwyżek cen za ubezpieczenie OC w 2015 roku. Większość portali informacyjnych, motoryzacyjnych i finansowych podaje najczęściej informacje, że ceny mają wzrosnąć od 30% do 50% albo i więcej, oraz, że wiąże się to ze znacznym wzrostem jakości ubezpieczeń OC. Opiszę więc z jakiego powodu przewidywane są tak wysokie podwyżki, oraz jaki ciekawy paradoks wynika z tej sytuacji.

Nowe standardy wypłacania odszkodowań

Głównym powodem dlaczego OC miałoby być w tym roku droższe to przede wszystkim planowane wprowadzenie standardów wypłacania odszkodowań przez ubezpieczycieli. Do tej pory w przypadku zdarzenia drogowego poszkodowany miał w większości sytuacji znaczne problemy w otrzymaniu odpowiedniego odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy. Wielu twierdzi, że to jest bolączka małych firm ubezpieczeniowych, które sprzedają najtańsze ubezpieczenia, ale jeśli poszukamy opinii choćby na forach ubezpieczeniowych, a zwłaszcza prawnych dowiemy się, że najwięksi na tym polu nie wypadają wcale lepiej. Tak więc Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła ukrócić proceder ubezpieczycieli, który polegał na nagminnym zaniżaniu wysokości odszkodowania na naprawę uszkodzonego pojazdu, oraz odszkodowaniami za utratę zdrowia poszkodowanych.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Wprowadzenie nowych standardów zmusi ubezpieczycieli między innymi do:

  • braku możliwości obniżania odszkodowania ze względu na zużycie części
  • obliczanie odszkodowania na podstawie cen nowych części
  • wskazania warsztatu w okolicy zamieszkania poszkodowanego w którym zostanie dokonana naprawa
  • pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego pojazdu

Ceny OC będą wyższe

Łatwo można zauważyć, że takie wymogi spowodują, że firmy ubezpieczeniowe będą musiały wypłacać znacznie większe odszkodowania, co automatycznie oznacza duży wzrost ich kosztów. Jako, że ubezpieczenie OC jest to produkt jak każdy inny dlatego musi przynieść firmie ubezpieczeniowej zysk stąd wystąpi konieczność podniesinia cen OC, aby było opłacalnym produktem. Kolejnym czynnikiem, który również będzie miał wpływ na wzrost wysokości składek to Bezpośrednia Likwidacja Szkód (tutaj opisałem ogólny zarys działania systemu BLS). Wprowadzenie tego systemu spowoduje, że ubezpieczyciele przejmą na siebie koszty likwidacji szkód, oraz koszty windykacji należności od ubezpieczyciela sprawcy co musi odbić się na cenie składki.

Za co płaciliśmy w takim razie do tej pory?

Chciałbym jednak w tym wszystkim zauważyć ciekawą rzecz. Do tej pory ubezpieczenie OC pomimo niskich cen podobno również miało zapewniać “doprowadzanie uszkodzonego pojazdu do stanu sprzed wypadku“, ceny spadały drastycznie, a ubezpieczyciele nadal deklarowali pewność satysfakcjonujących wypłat (w praktyce poszkodowani wiedzą ile w tym prawdy). W obecnej sytuacji wychodzi na to, że stare OC były wybrakowane, a teraz zapłacimy sporo więcej, aby odszkodowania były takiej wielkości jakiej powinny być do tej pory. To tak jakbyśmy kupili samochód z poduszkami powietrznymi w standardzie, a następnie po stłuczce okazałoby się, że ich jednak nie było. W ramach rekompensaty producent nas zapewnia, że jeśli kupimy nowy droższy model to tym razem już na pewno będą… 😉

By żyło się lepiej

Podsumowując to jakby na te zmiany nie patrzeć ostatecznie będą przydatne dla kierowców. W połączeniu z wprowadzeniem Bezpośredniej Likwidacji Szkód powinny sprawić, że będąc poszkodowani w wypadku nie stracimy nerwów, czasu i dodatkowych pieniędzy na egzekwowanie należnego odszkodowania, oraz w końcu fakt posiadania ubezpieczenia pozwoli na poczucie faktycznego bezpieczeństwa.

A Ty co myślisz o tych zmianach? Podziel się opinią w komentarzu.

Szerokiej Drogi!

Dodaj komentarz

Please Login to comment