82015sty

Kara za brak OC w 2015 – czy jest się czego bać?

Kara za brak OC w 2015 – czy jest się czego bać?
4.6 (91.25%) 16 głosów

Kara za brak ubezpieczenia OCSpotkałeś się z ostrzeżeniami, aby nie dopuścić do powstania przerwy w ubezpieczeniu OC? Wiele źródeł podaje, że nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu może nas kosztować przynajmniej kilkaset złotych. Mogłoby się wydawać, że to tylko zabieg czysto marketingowy w celu ograniczenia liczby kierowców bez polisy OC więc czy tak naprawdę jest się czego bać? Na wstępie mogę potwierdzić, że niestety tak. Poniżej opiszę dokładniej komu taka kara może grozić, oraz jak temu zapobiec.

Kiedy przyznawana jest grzywna za brak OC?

Kara pieniężna nakładana jest w sytuacji, gdy kierowca nie posiada ubezpieczenia OC rozpoczynającego się od kolejnego dnia po zakończeniu okresu trwania obecnej ochrony. Powody takiej sytuacji są różne:

  • celowe wypowiedzenie obecnej umowy i brak wykupienia nowego OC
  • brak automatycznego odnowienia ubezpieczenia OC z powodu nieopłacenia składki, lub jednej z rat
  • brak wykupienia ubezpieczenia po rezygnacji z OC otrzymanego po zakupie pojazdu (tutaj należy pamiętać o tym, że OC nabywcy nie jest automatycznie przedłużane, więc jeśli z niego korzystamy to konieczne jest zakupienie nowej polisy przed końcem trwania obecnej)

Liczba dni bez OC, a wysokość grzywny

Kara pieniężna za brak OC jest ogólnie rzecz biorąc wysoka. Jej  maksymalną wysokość wyznacza się w styczniu każdego roku kalendarzowego dla poszczególnych rodzajów pojazdów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu. Ostateczna suma do zapłaty jest ustalana na podstawie liczby dni braku ochrony OC. Poniżej znajdują się dokładne stawki grzywny, wybierz interesującą Cię zakładkę ,aby sprawdzić poszczególne kwoty obowiązujące w 2015 roku.

Maksymalna kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi 2-krotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku

Liczba dni bez OC Należny % grzywny Wysokość grzywny 2015 r.
1-3 dni bez OC 20% kary 700 zł
4-14 dni bez OC 50% kary 1 750 zł
ponad 14 dni bez OC 100% kary 3 500 zł

Nie chcę się ubezpieczać, więc dlaczego mam płacić karę za brak OC?

Wielu kierowców zadaje takie pytanie. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu bez znaczenia czy jest użytkowany, czy stoi przez większość czasu w garażu. Istnieje tylko kilka szczególnych wypadków w których można uniknąć wykupywania ubezpieczenia OC dla rzadko użytkowanego pojazdu (np. pojazdy historyczne). Kontrolą odnośnie ciągłości ubezpieczenia zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Grzywny można czasami uniknąć

Z góry informuję, że są na to niewielkie szanse, ale istnieje taka możliwość. Przede wszystkim po otrzymaniu wezwania należy zastanowić się i zweryfikować czy oskarżenie jest słuszne. Jeśli mamy pewność braku winy i odpowiednie dokumenty potwierdzające, że OC było ciągle opłacane istnieje możliwość odwołania się od decyzji. Nawet, gdy kara została nałożona słusznie masz możliwość powołania się na trudna sytuację materialną i szansę na rozłożenie spłaty na raty lub nawet całkowitego jej umorzenia (odpowiednie wnioski o umorzenie pobierzesz tutaj). Przestrzegam unikania spłaty nałożonej kary w inne sposoby, w przypadku niedotrzymania terminu płatności zostaje automatycznie wszczęta windykacja komornicza.

Jak widać wystarczy znać kilka podstawowych informacji odnośnie zachowania ciągłości ubezpieczenia OC, aby zapobiec przykrym niespodziankom związanym z karami za jego brak. Jeżeli masz ochotę podziel się swoją opinią na ten temat w komentarzu.

Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Please Login to comment