282014lis

Jak wybierać ubezpieczenie OC? Internetowe porady pod lupą

Jak wybierać ubezpieczenie OC? Internetowe porady pod lupą
4.2 (84.62%) 13 głosów

Jakie ubezpieczenie OC wybrać?
Powyższe pytanie jest zadawane przez tysiące kierowców i pomimo, że odpowiedź na nie może się wydawać bardzo prosta to w internecie można znaleźć wiele rozbieżnych opinii. Wybrałem więc najczęściej pojawiające się porady na forach i portalach finansowych, które następnie przeanalizowałem.

Porada nr 1 – “Przed zakupem porównaj zakres ubezpieczenia”

Pierwsza porada niestety pojawia się w wielu źródłach bardzo często. Niestety ponieważ ubezpieczenie OC w każdej firmie ubezpieczeniowej posiada taki sam zakres i sumy ubezpieczenia, więc nie ma czego tak naprawdę porównywać. Chciałbym jednak zaznaczyć, że mowa tutaj oczywiście o „czystym” ubezpieczeniu OC czyli bez dodatkowych pakietów i usług (jest to najczęściej wybierana opcja przez klientów). Jeśli jednak dodamy do tego opcje dodatkowe takie jak NNW, ubezpieczenie szyb lub opon, czy inne odmiany i warianty ochrony typu Mini Assistance to wówczas okaże się, że wybór może być trudny i warty porównania. Podsumowując „czyste” ubezpieczenie OC w każdej firmie jest takie samo co jest spowodowane tym, że reguluje go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (Treść ustawy w wersji PDF) dlatego jeśli nie jesteś zainteresowany dodatkowymi ubezpieczeniami, oraz usługami typu Mini Assistance nie musisz się głowić nad wyborem oferty i śmiało wybrać najtańszą opcję.

Porada nr 2 – “Nie kupuj OC w tanich i małych firmach”

O ile dla ubezpieczeń dobrowolnych ta porada w pewnych przypadkach jest dobra i uzasadniona o tyle w przypadku OC nie ma większego znaczenia co zostało szerzej opisane w 1 punkcie.

Porada nr 3 – “Wybieraj zawsze najtańsze OC”

Osobiście jak na razie jestem zwolennikiem tej opcji ponieważ oferty ubezpieczenia OC do tej pory mogły głównie konkurować właśnie ceną, a skoro każdy produkt jest taki sam to po co przepłacać? Jednak  od kilku miesięcy możemy się spotkać z ofertą kilku “droższych” ubezpieczycieli jaką jest bezpośrednia likwidacja szkody. Pokrótce oznacza to tyle, że firma ubezpieczeniowa w której wykupimy takie OC przejmuje odpowiedzialność za wypłacenie nam należnego odszkodowania, a następnie w naszym imieniu zwraca się do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego o jego zwrot. Dla klienta jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć formalności, straty czasu i najczęściej znacznych problemów z wyegzekwowaniem odpowiedniej wysokości odszkodowania od sprawcy. Bezpośrednia likwidacja szkody jest stosunkowo nową opcją dlatego jak na razie nie ma jednoznacznych opinii odnośnie tego czy w praktyce cały proces wygląda równie bezproblemowo co w ofercie, jednak jest to zdecydowanie opcja, którą można rozważyć (Sprawdź  tutaj ile kosztowałoby ubezpieczenie z bezpośrednią likwidacją szkody).

Porada nr 4 – “Tanie OC jest złe, drogie OC zapewni Ci bezpieczeństwo”

Jest to porada wynikającego z przeświadczenia wielu osób o tym, że ubezpieczyciel u którego wykupujemy OC, w razie szkody wypłaca nam odszkodowanie. Nie jest to prawdą (pomijając oczywiście bezpośrednią likwidację szkody) ponieważ ubezpieczenie, które my wykupujemy ma pokryć szkody, które sami wyrządzimy. Krótko mówiąc jest ono dla osoby poszkodowanej, natomiast szkody wyrządzone na nas podlegają odszkodowaniu z ubezpieczenia sprawcy. Pojawia się więc pytanie czy jesteśmy gotowi zapłacić więcej za potencjalnie mniej problemów odnośnie wypłaty odszkodowania dla osoby przez nas poszkodowanej? Jednocześnie nie mamy wpływu jakie ubezpieczenie będzie posiadała osoba, przez którą zostaniemy my poszkodowani, dlatego każdy powinien samodzielnie podjąć tą decyzję.

Porada nr 5 – “Kupuj OC i AC w jednym pakiecie, tak jest najlepiej”

W większości wypadków jest to zły pomysł. Ubezpieczyciele często próbują nakłonić do zakupu pakietu OC+AC argumentując to mniejszą liczbą formalności, oraz bardziej atrakcyjną ceną. Jak to zazwyczaj bywa, aby coś mogło być tańsze, coś musi być droższe, a w tym wypadku jest podobnie. Rezultatem takich pakietów jest niskiej jakości AC zawierające wiele wyłączeń w połączeniu z tanim OC, lub lepsza oferta AC kosztem większej składki za OC lub inne dodatkowe opcje. Najlepsze rozwiązanie to porównywanie tych ubezpieczeń oddzielnie, a zakup pakietowy jedynie w sytuacji, gdy oferta jest najlepsza.

Kogo posłuchać, a może złoty środek?

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych zmierza w kierunku usług dodatkowych, które dają przewagę nad innymi ofertami. Ciekawym rozwiązaniem może być również bezpośrednia likwidacja szkód, która ma spore szanse na całkowitą zmianę podejścia do wyboru ubezpieczenia OC w którym cena będzie najmniej istotnym czynnikiem, a najważniejsza będzie jakość obsługi i szybkość likwidacji szkody. W związku z tym według mnie najlepszymi opcjami są:

  1. Jeśli nie jesteś zainteresowany opcjami dodatkowymi takimi jak Mini Assistance, NNW i tym podobne. Porównuj jedynie ceny i wybieraj najtańszą ofertę bez znaczenia w jakiej firmie (sprawdź tutaj ile kosztuje takie OC).
  2. Zależy Ci na Mini Assistance i dodatkowych ubezpieczeniach? Przeanalizuj OWU poszczególnych ubezpieczycieli, a następnie wybierz ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom – niekoniecznie najtańszą.
  3. Ubezpieczyciele oferujący bezpośrednią likwidację szkody mogą zdecydowanie ułatwić Ci życie, zaoszczędzić czas i nerwy związane z uzyskaniem odszkodowania. W tej opcji ubezpieczyciel u którego wykupujesz OC wypłaca Ci odszkodowanie, więc decyzję podejmuj na podstawie OWU i jakości obsługi klienta (sprawdź wysokość składki OC z bezpośrednią likwidacji szkody).

To są moje subiektywne rady, które proponuje moim klientom i sam się nimi kieruję, a Ty w jaki sposób wybierasz OC? Podziel się tym w komentarzu.

Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Please Login to comment