182014gru

Ubezpieczenie OC nie zawsze Cię ochroni

Ubezpieczenie OC nie zawsze Cię ochroni
4.8 (95%) 4 głosów

Kiedy ubezpieczenie OC nie działaKupując ubezpieczenie OC wydaje nam się, że cokolwiek byśmy nie zrobili naszym pojazdem, nie poniesiemy za to żadnej odpowiedzialności finansowej. Istnieje jednak kilka przypadków w których ubezpieczenie OC nie chroni kierowcy przed konsekwencjami.

Piłeś? Nie jedź, albo martw się sam

Przede wszystkim ubezpieczenie OC nie pokryje wyrządzonych szkód jeśli spowodujesz wypadek po wpływem alkoholu lub narkotyków! Bardzo niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę. W poprzednim artykule opisałem jak ogromne mogą być konsekwencje finansowe jeżeli nie jest się chronionym przez OC.

Brak prawka, brak ochrony OC

Ubezpieczenie OC nie chroni także kierowców bez prawa jazdy. Prowadząc samochód bez uprawnień i powodując kolizję zostaniesz zmuszony do pokrycia całości kosztów odszkodowania. W sytuacji, gdy prowadziłeś pożyczony samochód ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z polisy OC właściciela, jednak w następnej kolejności towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci się do Ciebie o zwrot wypłaconej kwoty.

Przekroczenie sumy ubezpieczenia

Kolejna sytuacja to przekroczenie sumy ubezpieczenia. Mimo, że progi odpowiedzialności ubezpieczyciela są ogromne (1 mln euro dla szkód na mieniu i 5 mln euro dla szkód na osobach) to kwota w nielicznych sytuacjach może być niewystarczająca. Poważny wypadek z autokarem w którym może ucierpieć dziesiątki osób może spowodować, że kierowca brakującą część będzie musiał opłacić z własnej kieszeni.

Przekroczenie czasu pracy kierowcy

Kierowcy pracujący zawodowo powinni uważać na czas pracy – jeżeli przekroczyłeś limit, ubezpieczenie OC Cię nie ochroni.

Brak przeglądu i umyślne spowodowanie kolizji

Ubezpieczyciel nie wypłaci za Ciebie odszkodowania także w sytuacji, gdy kolizja była spowodowana z powodu rażącego niedbalstwa lub umyślnie (co oczywiście jest trudne do udowodnienia, jednak istenieje taka możliwość).Brak przeglądu technicznego również jest powodem do pociągnięcia Cię do odpowiedzialności za wyrządzone szkody.

Powyższe sytuacje potrafią niekiedy zaskoczyć kierowców, którzy do tej pory spodziewali się, że ubezpieczenie OC bezwarunkowo zapewnia ochronę. Jeśli ta lista dostarczyła Ci nowej wiedzy podziel się nią ze znajomymi 🙂

Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Please Login to comment